minutes reading time
PROFESSIONAL  Bordsav
TP-CC 10 T
Varenr.:4340435EAN: 4006825671742
einhell-professional-table-saw-4340435-productimage-001
einhell-professional-table-saw-4340435-example_usage-001
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-001
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-002
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-003
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-004
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-005
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-006
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-007
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-008
einhell-professional-table-saw-4340435-productimage-001
einhell-professional-table-saw-4340435-example_usage-001
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-001
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-002
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-003
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-004
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-005
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-006
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-007
einhell-professional-table-saw-4340435-detail_image-008
PROFESSIONAL Bordsav

TP-CC 10 T

(11)
Varenr.: 4340435 EAN: 4006825671742
  • Skydebord til optimal føring af emnet
  • Parallelanslag, der kan monteres i begge sider
  • Skinneført parallelanslag med præcis indstilling
  • Parallelanslag med klapbar skinne som bordforlænger
  • Robust, præcist regulerbart vinkelanslag i aluminium
  • Vinkelanslag med faste 15° indstillinger
  • Transparent, delt savklingebeskyttelse af hensyn til optimalt overblik
  • Op til 45° vinklingsbar savklinge til geringssnit
  • Kløvekile, der kan indstilles præcist i siden
  • Robust arbejdsbord i aluminium
  • Ø 36 mm og Ø 63,5 mm (2,5") studs til støvudsugning
  • Integrerede bæregreb til enkel transport
  • Transportposition med tilbehørsholdere
  • Stabil stålrammekonstruktion
  • Gummifødder til sikker og vibrationsfri stabilitet
  • Blød opstart til beskyttelse af motor og gear
Se flere oplysninger
Vis færre oplysninger
einhell-professional-table-saw-4340435-productimage-001
Artikelbeskrivelse

Einhell Professional bordrundsaven TP-CC 10 T er udstyret med et skydebord og er dermed en uundværlig maskine til ethvert værksted. Med den smidige skydeslæde kan også større emner bearbejdes præcist med saven. Med en effekt på 2.000 W og en hårdmetalbestykket savklinge med en diameter på 254 mm er bordrundsaven en pålidelig hjælper ved arbejde med træ. Uanset om der skal saves krydsfiner eller paneler til, eller der skal afkortes eller kappes bjælker og brædder: Bordrundsaven mestrer alle opgaver takket være 85 mm klippehøjde og den op til 45° vinklingsbare og højderegulerbare savklinge. Arbejdsbordet i støbt aluminium sikrer en stabil og plan støtte med højderegulerbart bordindlæg med finjustering. Parallelanslaget kan monteres i begge sider samt i højre side i to positioner og indstilles præcist pr. drejeknap. Parallelanslaget har et klapbart system, som betyder, at den dels kan fungere som bordforlænger, dels kan fastgøres lige ved siden af savklingen i forbindelse med meget smalle snit. Det massive vinkelanslag i aluminium er udstyret med faste 15° indstillinger. Vinkelanslaget kan fastgøres på skydebordet og ved hjælp af dette skubbe emnet i den præcise vinkel. Optimalt overblik over skæreområdet og sikkerhed under arbejdet er fordelene ved den todelte savklingebeskyttelse. Hvis arbejdsområdet skal holdes rent og pænt, er det muligt at tilslutte en vilkårlig Einhell våd-/tørstøvsuger ved hjælp af udsugningadapteren til at varetage udsugningen. Til beskyttelse er saven forsynet med en funktion til blød opstart, som beskytter både motoren og sikringerne. Den robuste stålrammekonstruktion med gummifødder giver rundsaven en god stabilitet med få vibrationer, mens flere transportgreb, kabelopviklingen og holdere til samtlige påbygnings- og tilbehørsdele letter transporten.

Se flere oplysninger
Vis færre oplysninger

Tekniske data

Angle stop max.
60 °
Angle stop min.
-60.0 °
Idle speed max.
4200 min^-1
Integrated sliding carriage
true
Max. cutting capacity (right)
615 mm
Motor type
Brush motor
Number of saw blade 1 teeth
24 pcs
Number of saw blades included in delivery
1 pcs
Power S1
1800 W
Power S6
2000 W
Product weight
22.2 kg
Rip fence fastening
Front/Rear
Saw blade 1 diameter
254 mm
Suction type
On the housing

Sav med skydebord

Effektiv bordrundsav til store emner

Einhell Professional bordrundsaven TP-CC 10 T er udstyret med en smidig skydeslæde, som gør det muligt også at bearbejde større emner. Bordrundsaven leveres med en førsteklasses hårdmetalbestykket savklinge (Ø 254 mm) til omfattende saveopgaver. Den 2.000 W stærke bordrundsav arbejder med et ubelastet omdrejningstal på op til 4.200 omdrejninger i minuttet.

Sav med skydebord
Vinklingsbar savklinge

Vinklingsbar savklinge

Både savklingens højde og vinkel kan indstilles enkelt og individuelt.

God stabilitet

God stabilitet

Takket være en stabil rammekonstruktion og gummifødder er saven yderst stabil og har et lavt vibrationsniveau.

Mobil anvendelse

Mobil anvendelse

Takket være den kompakte konstruktion med transportgreb kan saven nemt stuves af vejen og er ideel til mobil anvendelse.

Rent arbejde

Rent arbejde

For at arbejdspladen kan holdes ren og pæn, er det muligt at slutte en vilkårlig våd-/tørstøvsuger til udsugningsstudsen.

Sober opbevaring

Sober opbevaring

I bordrundsavens kabinet er der integreret endnu flere holdere ved siden af kabelopviklingen. I det er der plads til tilbehørs- og påbygningsdele, så saven kan transporteres i kompakt stand og alt samtidig er lige ved hånden.

Arbejd sikkert og præcist

Arbejd sikkert og præcist

Den todelte savklingebeskyttelse kan nemt tages af i forbindelse med transport. Den beskytter mod personskader under arbejdet med saven og giver takket være sine indbyrdes adskilte bevægelige dele et optimalt overblik over skærekanten.

Montering i begge sider

Montering i begge sider

Parallelanslaget kan fastgøres individuelt, alt efter emne og opgave, på venstre eller højre side af saven.

Præcis indstilling

Præcis indstilling

Det skinneførte parallelanslag kan indstilles yderst præcist ved hjælp af en drejeknap.

Højdeindstilling

Højdeindstilling

Parallelanslaget kan anvendes i to tempi: som forlængelse af savbordet eller som anslag direkte på savklingen.

Valgbar position

Valgbar position

Hvis parallelanslaget monteres til højre på saven, kan der vælges mellem to positioner.

Præcise geringssnit

Præcist indstilleligt vinkelanslag

Det massive vinkelanslag kan indstilles præcist ved hjælp af faste indstillinger – hvad enten det sker i trin af 15° eller efter præcist gradtal. På den måde kan man save enhver vinkel præcist, og serielle geringssnit er ikke noget problem. Endvidere kan vinkelanslaget fastgøres på savbordet og føres sammen med skydeslæden. Læg emnet i vinkelanslaget, og begynd arbejdet.

Præcise geringssnit
Einhell kundeservice kan kontaktes direkte. Vi tager os af dine forespørgsler vedrørende produktinformation, reservedele og reparationer.Vi hjælper dig med alle spørgsmål omkring dit produkt – før, under og efter købet.